PH 5-4½
PH 5-4½-valaisimessa on 4 varjostinta. Poul Henningsen suunnitteli kolmivarjostin-järjestelmän jo vuosina 1925-1926. Ensimmäiset valaisimet hän luonnosteli Pariisissa pidettävää näyttelyä varten.
b]PH[/b] pyrki koko elämänsä ajan luomaan häikäisemätöntä valoa, kohdistamaan valon sinne, jossa sille oli käyttöä ja luomaan pehmeitä varjoja. Vuonna 1931 lanseeratun nelivarjostin-järjestelmän taustalla on ajatus korkealle asennettavasta valaisimesta, joka toimii vaihtoehtona perinteiselle kattokruunulle.
PH nelivarjostin-valaisimen ajatuksena oi lisätä valaisimesta horisontaalisesti lähtevää valon määrää. Se antaa siis kolmea varjostinta vahvemman valaistuksen seinä- ja hyllypinnoille.
Valaisin poistettiinLouis Poulsenin peruskokoelmasta 40-luvulla, mutta se otettiin uudelleen tuotantoon vuonna 1979 kahden tanskalaisen arkkitehdin, Sophus Frandsein ja Ebbe Christensenin toimesta. Valaisinta valmistettiin tuolloin tavallista suuremmassa koossa Charlottenborgin näyttelytilaan Kööpenhaminassa: PH 6½/6. Vuonna 1984 pienempi malli otettiin käyttöön PH 5/4½ Århusin musiikkitalossa.
PH 5-4½ Kattovalaisin antaa yhtenäisen ja miellyttävän valon. PH-valaisimen varjostin on suunniteltu tuottamaan epäsuoraa valoa sekä huoneen vaaka- että pystysuorille pinnoille. Valaisin sopiikin siksi hyvin ripustettavaksi korkeaan tilaan, ruokailupöydän ylle tai olohuoneeseen.
Mitat
Korkeus: 31,8 cm
Halkaisija: 46,6 cm
Johdon pituus: 3,00 m
Paino: 6 kg
Lamppu
200W E27 Kirkas
Mukana
Toimitus
Toimitusaika on 2-3 arkipäivää. Jos tilauksesi toimitus viivästyy, otamme sinuun yhteyttä mahdollisimman pian.
HUOM! Tässä tuotteessa voidaan käyttää seuraavien energialuokkien valonlähteitä: A+, A, B, C, D & E.